niedziela, 16 sierpnia 2015

La Valletta


Powierzchnia stolicy Malty to niespełna 0,8 km2, zamieszkuje ją zaledwie 7000 mieszkańców. Mimo że jest najmniejszą (zaraz po Watykanie) stolicą Europy ma bardzo wiele do zaoferowania i naprawdę potrafi zaskoczyć.

La Valletta zbudowana została przez rycerzy z zakonu joannitów. Jest doskonale ufortyfikowana. Jej poszczególne części położone są na różnych wysokościach. W wielu miejscach ulice zastąpiono schodami, by mogli poruszać się po nich rycerze na koniach. Mimo że stolica Malty swoje istnienie zawdzięcza joannitom, nie należy zapominać o trwającej ponad 160 lat protekcji Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy również mieli znaczący wpływ na architekturę La Valletty.

W Valetcie od razu uwagę zwracają balkony typu zamkniętego. Są one jednym z charakterystycznych elementów architektury maltańskiej. Zaczęto je budować pod koniec XVII w., pierwszy taki balkon powstał w 1697 r. w Pałacu Wielkiego Mistrza. Ulokowane na piętrach, początkowo służyły mieszkańcom kamienic do zerkania na swoje sklepy i zakłady rzemieślnicze, znajdujące się na parterze. Obecnie balkony to ulubione "miejsce spotkań" sąsiadów, przynajmniej takie odniosłam wrażenie z obserwacji.

Moim ulubionym miejscem są Lower Barracca Gardens (Dolne Ogrody). W ich centrum znajduje się neoklasycystyczny pomnik Aleksandra Balla, pierwszego brytyjskiego gubernatora Malty. Dolne Ogrody to prawdziwa oaza spokoju, idealne miejsce na chwilę odpoczynku. To także dobry punkt widokowy na wschodnie wybrzeże Valletty oraz Upper Barracca Gardens (Górne Ogrody). Górne Ogrody to najwyższy punkt XVI-wiecznych murów obronnych Valletty. Uznawane są na najpiękniejszy z parków w stolicy Malty. Z Górnych Ogrodów rozciąga się niesamowity widok na Grand Harbour i na Trzy Miasta.
































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz